خواص گیاهان
زیباترین مبل های ایران , عکس بچه های خوشگل و ناز , اهنگ اهو افتخاري , گرگ های وال استریت , خواص سيب ترشى , عکس لباس دخترانه مجلسی , شعری از حافظ , اهنگ کفش اهنی صادقی , لوستر های دست دوم , دانلود شبکه تلویزیونی ایران اندروید 
آخرين مطالب
لینک های مفید

| 
| 

بازرگاني خارجي در دست دولت قرار گرفت

با تصويب متمم قانون انحصار تجارت، از اين روز در اسفندماه 1309 بازرگاني خارجي ايران در دست دولت قرار گرفت. قانون مربوط در نهم اسفند و متمم آن در بيستم اين ماه به تصويب مجلس شورا رسيده بود و رضاخان بي‌درنگ آن را امضا كرده و دستور اجراي آن را داده بود.

دولت وقت از دير زمان درصدد به دست گرفتن امور واردات و صادرات به‌منظور تنظيم اقتصاد كشور و حمايت از كارخانه‌هاي روز افزون نوپا بود كه انتقاد روزنامه‌ها از ورود كالاهاي بنجل و غيرضروري و نيز صدور اجناس مورد نياز مردم و ناياب شدن آنها در داخل كشور، بهانه تسريع تسليم لايحه مربوط به مجلس قرار گرفت كه شايد هم به اشاره دولت دست به انتقاد زده بودند تا زمينه آماده شود.

اين لايحه تحت عنوان تعديل تجارت به مجلس داده شد و امر واردات و صادرات در دست دولت قرار گرفت كه بر پايه سياست خود آن را تنظيم كند و هر سال در اسفندماه مورد تجديد نظر قرار دهد.

از آن زمان رسم شد كه دولت هر سال پيش از پايان اسفند ماه فهرست كالاهاي مجاز و غيرمجاز (ممنوع الورود) و شرايط واردات و صادرات در سال بعد را اعلام كند و بازرگانان تنها برپايه اين فهرست، مجاز به دريافت پروانه واردات و صادرات شوند. به استناد همين قانون سازمان معاملات خارجي نيز به‌وجود آمد.

سال پيش از اين (1308) در همين ايام، قانون ايجاد كميسيون ارز و كنترل دولت بر معاملات ارزي و وارد كردن و خارج كردن طلا و نقره به تصويب مجلس شورا رسيده و اين كميسيون تشكيل شده بود.

دستگيري حسين فاطمي، وزير امور خارجه دولت مصدق

در اين روز در اسفند 1332 فرمانداري نظامي تهران و حومه اعلام كرد كه دكتر حسين فاطمي وزير امور خارجه سابق 22 اسفند در خانه‌اي در شميران دستگير شده و در زندان است.

دكتر فاطمي 28 مرداد در جريان حمله به خانه دكتر مصدق واقع در خيابان فلسطين (كاخ جنوبي) از آنجا فرار كرده بود. دكتر فاطمي ناشر روزنامه «باختر امروز» پس از خروج شاه از كشور در مرداد 1332 شديدترين انتقادها را از او كرده و 25مرداد اين سال شخصا كاخ‌هاي سلطنتي را لاك و مهر كرده بود كه مردم بدانند سلطنت در ايران پايان يافته است.

دكتر فاطمي بعدا اعدام شد. بزرگان اصفهان - كه دكتر فاطمي از مردم آن استان بود- چند بار از شاه خواسته بودند كه او را اعدام نكند كه توجه نكرده بود.

... و به اين سادگي فرناندو كورتز، مكزيك را تصرف كرد

فرناندو كورتز(Fernando Cortez) افسر اسپانيايي 13 مارس 1519 با 500 مرد مسلح گام به مكزيك گذاشت تا اين سرزمين پهناور را به نام پادشاه اسپانيا تصرف و خزائن پر از طلاي دولت آن را به كشور خود منتقل كند.

در آن زمان در مكزيك 2تمدن درخشان «آزتك» و «مايا» در شمال و جنوب وجود داشت كه شهرهاي بزرگ و ابنيه باشكوه برپا داشتند و داراي تقويم و قانون، دانش و هنر بودند. پادشاه آزتك داراي يك ارتش 20 هزارنفري ثابت بود و سازمان‌هاي اداري كارآمد داشت. ضعف اين ارتش تنها نداشتن اسلحه آتشين (توپ و تفنگ) و اسب بود.

با اينكه پادشاه آزتك حاضر به دادن طلا به اسپانيايي‌ها شده و سپاهيان خود را از جنگ بر حذر داشته بود، اما سربازان اسپانيايي به اشاره كورتز ناگهان آزتكي‌ها را زير آتش توپ و تفنگ قرار دادند و تلفاتي سنگين وارد ساختند؛ زيرا كورتز باور نمي‌كرد كه پادشاه آزتك به اين سادگي همه خزائن خود را در اختيار او بگذارد. او تصور مي‌كرد كه طلا براي آزتكي‌ها همان ارزشي را دارد كه براي اروپاييان.

همشهری آنلاین
[ ] [ ] [ max-face ]
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ

.: :.

آرشيو مطالب
لینک های مفید

|
امکانات وب